Problemy ze słuchem występują w dużej mierze u ludzi w podeszłym wieku. Zjawisko to jest powszechne na tyle, że utarł się stereotyp niedosłyszącej osoby starszej i pokazuje jak wielu seniorów dotyka ten problem ze zdrowiem. Czy nieuniknione jest pogorszenie się słuchu z wiekiem i dlaczego jest to problem na aż tak dużą skalę?

Aby móc odpowiednio reagować na objawy utraty słuchu i jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, warto wiedzieć co tak naprawdę się dzieje ze zmysłem słuchu u starzejącego się człowieka. Uszczerbek w słuchu to nie tylko zmartwienie zdrowotne. Taka dolegliwość często odbija się na życiu społecznym owego człowieka, dla którego sporym dyskomfortem okazuje się problem z wyraźnym słyszeniem otoczenia w życiu codziennym. Zwykła rozmowa w momencie, gdy słyszy się niewyraźnie drugą osobę i ma się trudność ze zrozumieniem przekazu jest na tyle problematyczna i stresująca dla seniora, że wiele z nich zaczyna unikać kontaktu z najbliższymi.

Proces pogarszania się słuchu zwykle związany jest z wiekiem, a za stopniowy zanik słuchu odpowiadają różne przebyte schorzenia, które nie stanowią zagrożenia dla życia. Zwykle zaczyna się po 60 roku życia a apogeum sięga do po 80-tki. Osoby starsze lekceważą objawy utraty słuchu lub je po prostu ignorują mimo, że obecne aparaty słuchowe umożliwiają normalne funkcjonowanie i znacznie ograniczają problem.

Pamietajmy jednak że nagła utrata słuchu lub ta postępująca bardzo szybko, może oznaczać bardzo poważne choroby, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. W żadnym wypadku nie należy ironizować pogorszenia się słyszalności. Poświęcajmy więcej uwagi tej kwestii i zadbajmy o swój komfort i zdrowie w codziennym życiu, nawet jeśli owy problem jeszcze nas nie dotyczy.

Bunt i złość to najczęstsze emocje z którymi zaczyna się borykać starszy człowiek, który zauważa, że zaczyna tracić słuch. Staje się niespokojny i drażliwy dla siebie i otoczenia. Ignoruje swoje niedosłyszenie zamiast potraktować je jak każdą inną dolegliwość i udać się z nią do lekarza. Życie z niedosłuchem budzi wielką irytację zarówno gorzej słyszącego, jak i niektórych osób w jego otoczeniu.

– Faktem jest że dla wielu osób starszych problemy ze słuchem to wstydliwa dolegliwość. Warto zwracać uwagę na sygnały stanowiące o tym, że bliska osoba niedosłyszy. Wykażmy więcej zrozumienia i cierpliwości dla niej. Dajmy wsparcie by wyzbyła się wstydu z zaistniałej sytuacji i wszelkich obaw z tym związanymi. Pokornie i z życzliwością powtarzajmy niedosłyszane frazy. Senior nie może czuć się winny w rozmowie. W tym wszystkim nie zapominajmy by w rozmowie zaznaczać, że warto podjąć leczenie, które zahamuje postęp utraty słuchu i pozwoli na odzyskanie swobody w życiu codziennym. Wizyta u specjalisty umożliwi wykonanie niezbędnych badań i pomoże dobrać odpowiednią metodę w rozwiązaniu problemu. – mówi Witold Sikorski z Kamed Aparaty Słuchowe.

Dla wielu seniorów juz sama myśl o aparacie słuchowym wywołuje stres. Kojarzą się im z mało wygodnym, widocznym z daleka wielkim urządzeniem. W dzisiejszych czasach można poszczycić się postępem technologicznym i w tej dziedzinie. Obecne aparaty na rynku są ledwo widoczne dla otoczenia a komfort ich użytkowania jest bardzo wyskoki. Pierwszy krok do odzyskania komfortu życia to z pewnością wizyta u specjalisty, który zadba o nasze zdrowie i samopoczucie ale i pomoże odzyskać spokój ducha.

Podziel się z innymi?

Udostępnij na Facebook