Jakie są badania słuchu? Ile kosztuje badanie słuchu? Gdzie zrobić badanie słuchu?

Badanie słuchu jest głównym badaniem służącym do oceny poziomu słyszenia, jak i do oceny diagnostycznej. Badanie słuchu wykonać można w punktach protetycznych lub w przychodni, w gabinecie u laryngologa. Zwykle takie badanie wykonuje protetyk słuchu.

Diagnostyka słuchu opiera się na badaniach subiektywnych lub obiektywnych

Przesiewowe badanie słuchu – bezpłatnie

Badanie wykonane dla czterech podstawowych częstotliwości audiometrycznych poprzez słuchawki nauszne.

 

Badanie słuchu – tympanometria cena 50 zł

W trakcie tego badania ocenia się stan ucha środkowego. Tympanometria to bezinwazyjne i bezbolesne badanie ucha środkowego, polegające na ocenie ruchomości (podatności) błony bębenkowej. Dzięki niemu możliwa jest natychmiastowa ocena kondycji ucha środkowego. To pomocna metoda zwłaszcza w przypadku:

  • wysiękowego zapalenia ucha
  • niedrożności trąbki słuchowej
  • przerw w łańcuchu kosteczek

Za pomocą specjalnej sondy do ucha dziecka dostaje się dźwięk, a jednocześnie specjalna pompka zwiększa ciśnienie w przewodzie słuchowym. Na wykresie są rejestrowane wychylenia błony bębenkowej.

Badanie audiometryczne cena 50 zł

Audiometryczne badanie słuchu należy do subiektywnych metod określania progu słyszenia, ponieważ opiera się na reakcji pacjenta na bodźce dźwiękowe.

Dziecko siedzi w wyciszonej kabinie, ma na uszach słuchawki, w których słyszy tony o różnym natężeniu (audiometria totalna) lub wyrazy, zdania, sylaby i logorytmy (audiometria słowna). Gdy słyszy dźwięk musi nacisnąć specjalny guzik. Wyniki są prezentowane w postaci audiogramów. Audiometrię tonalną można wykonać u dzieci między 3. a 6. rokiem życia, audiometrię słowną u dzieci starszych

Badania ABR  cena od 250 zł do 450 zł

W trakcie badania ABR rejestruje się słuchowe potencjały pnia mózgu, dziecku zakłada się na uszy specjalne słuchawki, a na głowie leżącego dziecka umieszcza się 3 elektrody, które są połączone z komputerem rejestrującym potencjały słuchowe. W słuchawkach do pacjenta docierają dwa typy dźwięków: trzaski lub tony. Badanie, w przeciwieństwie do otoemisji pozwala na zlokalizowanie miejsca uszkodzenia słuchu. Określa także próg słyszenia dla różnych częstotliwości. Badanie wykonuje się najczęściej we śnie.

Otoemisja akustyczna cena 70 zł

Otoemisja akustyczna jest badaniem słuchu, które ocenia reakcję pacjenta (jego komórek słuchowych ślimaka) na podany przez sondę impuls tonalny lub trzask. Badanie jest proste i nieinwazyjne i pozwala wykryć niedosłuch odbiorczy pochodzenia ślimakowego.

Otoemisja akustyczna jest to badanie obiektywne, tzn. niewymagające aktywnej współpracy ze strony pacjenta, dzięki temu badanie może być wykonywane w każdym wieku – dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. Jednak podczas badania pacjent nie powinien mówić, ruszać się czy płakać (w przypadku małych dzieci – dziecko powinno być spokojne, wyciszone). W gabinecie pomiaru wymagana jest cisza. Otoemisja akustyczna u osób dorosłych jest wskazana w diagnostyce szumów usznych, zawrotów głowy i nagłej głuchoty czynnościowej.

Podziel się z innymi?

Udostępnij na Facebook