Zatkany nos, bóle głowy i ogólny dyskomfort to najczęstsze objawy kataru. Większość z nas musi mierzyć się z tymi niedogodnościami co najmniej kilka razy do roku. Zdarza się jednak czasami, że infekcja nie mija po kilku dniach i nabiera przewlekłego charakteru. W takich przypadkach warto udać się do lekarza, ponieważ chroniczny katar może wiązać się z poważnymi powikłaniami.
Zapalenie zatok może być groźne
Czy wiesz, czym jest zapalenie zatok? Dochodzi do niego w momencie, gdy cienkie kanaliki łączące zatoki z otworami nosa zwężają się, nie pozwalając na uwalnianie wydzieliny. Przez to w zatokach dochodzi do mnożenia się bakterii, które wywołują stan zapalny. Objawem zapalenia zatok jest nie tylko zatkany nos, ale także bóle u jego nasady i poczucie rozpychania policzków.
– Nie należy lekceważyć ostrej infekcji zatok, ponieważ jej powikłaniem może być zapalenie ucha wewnętrznego. Taka choroba może być naprawdę niebezpieczna i powodować ubytki słuchu. Dlatego, jeśli zapalenie górnych dróg oddechowych nie mija po kilku dniach lub często powraca, należy zgłosić się do laryngologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu i podejmie stosowne leczenie. – radzi Katarzyna Rudnik-Sikorska z Kamed Aparaty słuchowe.
Przeziębienie lub grypa, a kłopoty ze słuchem
Nie tylko katar może być przyczyną pogorszenia słuchu. Problemem mogą być także powiększone migdałki czy infekcje w obrębie ucha. Jednym z objawów choroby może być choćby głuchota czuciowo-nerwowa. Jest to rodzaj czasowej utraty słuchu, spowodowany problemami z przetwarzaniem wibracji w uchu środkowym. Kłopoty często mijają po podaniu sterydów i ustąpieniu przeziębienia. Co ciekawe, nagła głuchota może być także objawem zakażenia wirusem opryszczki.
– Warto wiedzieć, że u dzieci niedosłuch może być spowodowany zapaleniem migdałków. Jeśli trzeci migdał jest powiększony, może naciskać na ujście trąbek słuchowych, powodując zapalenie ucha lub problemy z percepcją dźwięków. – wyjaśnia Witold Sikorski z Kamed Aparaty Słuchowe.