Podejrzewasz, że ktoś w Twojej rodzinie może być dotknięty problemami ze słuchem? Nie czekaj. Zachęć go do poddania się badaniom diagnostycznym. Audiometria totalna, podstawowe badanie słuchu, to zabieg w pełni bezbolesny, który nie wywołuje u pacjenta żadnego dyskomfortu.
Jak przebiegają badania słuchu?
Audiometria totalna pozwala wykryć u pacjenta ubytek słuchu oraz ocenić jego stopień. Przeprowadzana jest ona w trzech etapach, mających za zadanie zbadanie przewodnictwa powietrznego, przewodnictwa kostnego i poziomu dyskomfortu. Na czas badania diagnozowany pacjent zwykle zamykany jest w dźwiękoszczelnej kabinie. Tam, przez specjalne słuchawki, do jego uszu podawane są odpowiednie dźwięki. Zadaniem badanego jest naciśnięcie przycisku po tym, gdy usłyszy któryś z nich.
– Audiometria totalna może być przeprowadzana u małych dzieci, (które ukończyły trzeci rok życia), a także u osób starszych, dotkniętych demencją. W przypadku takich pacjentów nie wykorzystuje się przycisku, a zadaniem badanego jest po prostu zgłosić usłyszenie dźwięku. – mówi Witold Sikorski z Kamed Aparaty Słuchowe – Bardzo istotne, aby pacjent zgłaszał słyszalność nawet najcichszych dźwięków. – dodaje.
Krzywa przewodnictwa powietrznego
Wyniki audiometrii totalnej nanoszone są na wykres noszący nazwę krzywej przewodnictwa powietrznego. Dźwięki słyszane przez prawe ucho oznaczane są za pomocą połączonych kółek, a te docierające do lewego połączonych iksów. Jak należy interpretować diagram? Im powstały wykres bliższy jest poziomej osi oznaczonej wartością „0”, tym lepszy słuch ma badana osoba.
– U osoby charakteryzującej się dobrym słuchem krzywa przewodnictwa powietrznego nie powinna przebiegać niżej niż 25 dB HL. – wyjaśnia Katarzyna Rudnik-Sikorska z Kamed Aparaty Słuchowe – W przypadku, kiedy w jednym z uszu słyszalność dźwięków jest słaba, drugie zostaje poddane maskowaniu. Podawany jest do niego szum, który pozwala na dokładniejsze określenie ubytku w mniej sprawnym uchu. – uzupełnia.