Zgodnie z zasadami BHP ochronniki słuchu powinni stosować wszyscy pracownicy zatrudnieni na stanowiskach narażonych na hałas. Aby były one naprawdę skuteczne, muszą zostać dopasowane do kształtu ucha osoby, która z nich korzysta oraz indywidualnych warunków jej pracy.
Indywidualne ochronniki słuchu
Na rynku dostępne są ochronniki słuchu w postaci słuchawek lub uniwersalnych wkładek dousznych. Jest to sprzęt, który w pewnym stopniu chroni przed uszkodzeniami słuchu, jednak nie jest przystosowany do indywidualnych potrzeb pracownika. O wiele skuteczniejsze i bezpieczniejsze od nich są indywidualne wkładki douszne. Są one przygotowywane w specjalistycznym gabinecie, na postawie wycisków pobranych z kanału słuchowego. Dzięki temu idealnie dopasowują się do ucha i tłumią hałas w ściśle określonym stopniu, umożliwiając słyszalność dźwięków ostrzegawczych oraz komfortowe funkcjonowanie w pracy.
– Indywidulane ochronniki słuchu wyposażone są w wymienne filtry o różnym stopniu tłumienia, dzięki temu można łatwo dostosować je do zmieniających się warunków otoczenia. – mówi Katarzyna Rundik-Sikorska z Kamed Ochronniki słuchu – Warto zaznaczyć, że zachowują one swoje właściwości aż przez cztery lata. – uzupełnia.
Test ochronników w miejscu zatrudnienia
Parametry indywidualnych ochronników słuchu każdorazowo dostosowywane są do wymagań konkretnego miejsca pracy. Ich skuteczność zawsze zostaje potwierdzona specjalnymi testami przeprowadzanymi w miejscu zatrudnienia osoby, dla której zostały przygotowane. Co ważne, indywidualne ochronniki słuchu są bardzo łatwe do utrzymania w czystości.
– Wykonanie indywidualnych ochronników słuchu obejmuje dwa spotkania ze specjalistą. Na pierwszym badany jest stan kanału słuchowego konkretnej osoby i pobierane są wyciski. Drugie natomiast odbywa się w zakładzie pracy, gdzie przeprowadzany jest test ochronników, a użytkownik zapoznawany jest z instrukcją ich użytkowania. – wyjaśnia Witold Sikorski z Kamed Ochronniki słuchu.