Aparaty słuchowe są stosowane nawet u niemowląt. W pierwszych latach maluchy często nie potrafią powiązać urządzania ze słyszanymi dźwiękami i próbują je zdejmować. Jak zachęcić małego pacjenta do korzystania z aparatu?
Postaraj się, by Twoja pociecha polubiła aparat
Najlepszym sposobem na przyzwyczajenie dziecka do regularnej korekcji słuchu jest rutyna. Dzięki niej zakładanie aparatu rano i zdejmowanie go wieczorem staje się naturalną częścią dnia, umożliwiając młodemu człowiekowi swobodne porozumiewanie się z domownikami nawet podczas codziennych czynności. Zwykle maluchy, które powiążą aparat słuchowy z możliwością słyszenia dźwięków, korzystają z niego bardzo chętnie. Zdarzają się nawet małe dzieci, u których zdjęcie urządzenia skutkuje płaczem, ponieważ maluch nie może znieść dyskomfortu, wywoływanego przez zaburzenia słyszenia.
– W przypadku starszych dzieci czynnikiem zachęcającym do korekcji słuchu mogą być kolorowe wkładki uszne. Warto pozwolić kilkulatkowi na samodzielne wybranie ich wzoru, dzięki czemu maluch będzie nosić je chętniej. – zachęca Witold Sikorski z Kamed Aparaty Słuchowe.
Dlaczego dziecko samo wyjmuje aparat?
Częste wyjmowanie urządzenia przez dziecko jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą. Wszystko dlatego, że wyjmowanie aparatu bardzo często związane jest ze złymi ustawieniami urządzenia, które uniemożliwiają maluchowi odpowiednią percepcję dźwięków. Co więcej, zalegająca w przewodzie słuchowym woskowina może utrudniać swobodny odbiór mowy.
– Dobrym sposobem na oswojenie malucha z koniecznością noszenia aparatu słuchowego może być wykorzystanie materiałów edukacyjnych. Na rynku dostępne są książeczki, których celem jest oswojenie korekcji słuchu. – podpowiada Katarzyna Rudnik-Sikorska z Kamed – Nie bez znaczenia z pewnością pozostaje także podejście rodziców, którzy powinni pozytywnie nastawiać dziecko do noszenia urządzenia. – podkreśla.