Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma kłopoty ze słuchem. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Często w wykryciu nieprawidłowości pomagają badania przesiewowe lub rodzina, która zauważa zmiany w zachowaniu najbliższych.
Niedosłuch u dzieci – ogromna skala problemu
Badania przesiewowe przeprowadzone w szkołach podstawowych wykazują, że nawet co szóste dziecko w Polsce może mieć problemy ze słuchem. Co ważne, niedosłuch nie tylko ma wpływ na odczuwanie dyskomfortu przez młodego człowieka, ale także w znacznym stopniu odbija się na jego rozwoju społecznym oraz objawia się trudnościami w nauce.
– Szybkie rozpoznanie i korekcja wad słuchu u dzieci pozwalają na podjęcie środków, mających na celu skorygowanie wady. Dzięki temu młody człowiek rozwija się prawidłowo i w przyszłości wymaga mniej interwencji medycznych. – tłumaczy Katarzyna Rudnik-Sikorska z Kamed Aparaty Słuchu – U dzieci w leczeniu niedosłuchu często pomaga prosty zabieg, mający na celu usunięcie płynu z jamy bębenkowej oraz wycięcie jednego z migdałków. Poważniejsze przypadki wymagają leczenia operacyjnego lub skorygowania wady za pomocą aparatu słuchowego. – wyjaśnia specjalistka.
10% populacji ma problemy ze słuchem
Niedosłuch jest już chorobą cywilizacyjną. Kiedyś naturalne było, że problemy z niedosłyszeniem dotyczyły 70-letnich staruszków. Dziś, z uwagi na brak higieny słuchu, granica, w której zmysł ten ulega stępieniu, przesunęła się do wieku 50 lat. Wszystkiemu winny jest hałas komunikacyjny, głośne warunki w pracy oraz częste słuchanie muzyki przez słuchawki douszne. W Polce kłopoty ze słuchem dotknęły już prawie 4 milionów ludzi.
– Niedosłuch może być spowodowany obciążeniem genetycznym. Coraz częściej jednak jego przyczyną jest zbytnia ekspozycja na hałas. – mówi Witold Sikorski z Kamed Ochronniki Słuchu – Aby uniknąć problemów z tym zmysłem, powinniśmy unikać głośnych, zatłoczonych miejsc. Ważne także, aby osoby pracujące w szkodliwych warunkach korzystały z ochronników słuchu, które ustrzegą je przed trwałym upośledzaniem zmysłu.