Szumy uszne to przypadłość, która zwykle pojawia się wraz z podeszłym wiekiem. Mogą być także skutkiem długotrwałego przebywania w hałasie lub uszkodzeń mózgu. Ich występowanie jest naprawdę kłopotliwe i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakimi metodami można się ich pozbyć? Oto kilka sposobów na leczenie szumów usznych.

– Szumy uszne można leczyć. Istnieje kilka rodzajów terapii, które pozwalają na stałe pozbyć się problemu. Osoby, które cierpią z ich powodu, koniecznie powinny udać się na badania słuchu. Specjalista doradzi skuteczną terapię. Zbada także, czy słuch funkcjonuje prawidłowo. – tłumaczy Witold Sikorski z Kamed aparaty słuchowe – Na rynku dostępne są także aparaty słuchowe ze specjalną funkcją łagodzącą odczuwanie niedogodności. – uzupełnia.

Stymulacja przezczaszkowa

Nazwa terapii brzmi dość groźnie, jednak w rzeczywistości nie jest ona nawet nieprzyjemna. Diagnoza odbywa się za pomocą rezonansu magnetycznego. Na tej podstawie lekarz określa, które neurony w mózgu pracują nieprawidłowo i powodują szumy. Następnie kilka razy w tygodniu pacjent poddawany jest terapii. Polega ona na emitowaniu dość głośnych dźwięków, które uczą mózg słyszenia właściwych częstotliwości. Pacjent w tym czasie siedzi wygodnie w fotelu ze stoperami w uszach, które sprawiają, że nie odczuwa dyskomfortu.

ARC – stymulacja synaptyczna i neuromodulacja akustyczna

ARC to metoda, która pozwala wyregulować czułość synaps w mózgu. Audiolog przypisuje pacjentowi zestaw dźwięków do słuchania. Ich regularne podawanie (kilka razy w tygodniu) do ucha łagodzi szumy. Neuromodulację akustyczną stosuje się natomiast wtedy, gdy pewne neurony w mózgu stają się zbyt aktywne, np. na skutek zaburzeń prawidłowej pracy mózgu. Szumy i piski można wtedy złagodzić poprzez podawanie do ucha specjalnej sekwencji szumów, odgłosów i innych dźwięków. W przeciwieństwie do metody ARC należy ich słuchać przez kilka godzin dziennie. Leczenie może trwać nawet kilka miesięcy.

Podziel się z innymi?

Udostępnij na Facebook