Upośledzenie słuchu pogłębia się wraz z wiekiem. Następuje ono stopniowo i jest trudne do zauważenia przez samego chorego. To, że senior źle słyszy, zwykle najpierw zauważa rodzina. Dlaczego wraz z wiekiem słyszymy gorzej? Jak możliwie najdłużej utrzymać słuch w dobrej kondycji?
Obniżenie jakości słyszenia u osób starszych
Pogarszanie się słuchu u osób starszych to proces długotrwały, który przebiega stopniowo. Najbardziej narażone są na nie osoby, które ukończyły 55 rok życia. Najpierw senior przestaje słyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości, a później dopiero średniej – wtedy właśnie rozpoczynają się problemy ze słyszalnością mowy. Kłopoty mogą dotyczyć jednego lub obojga uszu.
Dlaczego z wiekiem psuje się słuch?
Naukowcy jak dotąd nie określili, co dokładnie powoduje głuchotę starczą. Prawdopodobnie stępieniu zmysłu winne jest upośledzenie komórek nerwowych znajdujących się wewnątrz ślimaka w uchu wewnętrznym. Są one odpowiedzialne za zmianę dźwięków mowy w impulsy, które następnie są przekazywane do mózgu. Wraz z wiekiem wapnieniu ulegają także stawy pomiędzy kosteczkami słuchowymi, błona bębenkowa staje się cienka i wiotka, małżowina uszna zaczyna obwisać, a przewód słuchowy porastają włosy.
– Osłabienie słyszalności dźwięków wysokich częstotliwości następuje już około trzydziestego roku życia. Problemy ze słuchem dotyczą co piątej osoby po 55 roku życia, a u seniorów po 75 roku dotyczą one aż 75% populacji. – opowiada Witold Sikorski z Kamed Aparaty Słuchu – Problemy ze słuchem statystycznie częściej dotykają mężczyzn. – uzupełnia specjalista.
Czy można zapobiegać głuchocie starczej?
Czynnikiem przyspieszającym pojawienie się problemów ze słuchem jest hałas. Dlatego osoby pracujące w szkodliwych warunkach powinny korzystać z indywidualnych środków ochrony słuchu. Należy także unikać nadmiernego narażania się na gwar i bardzo głośne dźwięki, np. podczas słuchania muzyki. Do upośledzania słuchu mogą także przyczynić się problemy z funkcjonowaniem układu krążenia oraz niektóre leki ototoksyczne.